Demetér, Persefona, a síla Ostary

Demetér je řeckou bohyní plodnosti, mladší verzí bohyně Ištar Inanny, sumerské bohyně jejíž jméno znamená „všechny bohyně“, má tedy v sobě aspekty všech ženských božstev.

Ištar je bohyní lásky, války, a plodnosti, Demeter, její řeckořímská verze ( v Římě Ceres ) je božstvem představujícím plodnost, úrodu, její jméno znamená Matka.

Je archetypem bohyně, jejíž svět se točí jen kolem jejích dětí, kolem toho, co se přes ni zrodí.

Dle řeckořímské mytologie byla dcerou Titánů Krona a Rheiy, a stejně jako její sourozence ji krutý otec Kronos pozřel, božské bytosti v něm však přežívaly do doby, než nejmladší sourozenec Zeus Krona zabil a sourozence osvobodil.

Svou sestru Demeter učinil bohyní úrody, plodnosti, mateřství, a měl s ní dceru Persefonu.

Persefona byla unesena bohem podsvětí Hádem ( který je též součástí olympského panteonu, Zeus a Demeter jsou také jeho sourozenci ) Vzhledem k tomu, že mezi bohy bylo to, co dnes bereme jako incest zcela běžné ( můžeme v tom vidět snahu o zachování jejich božské/mimozemské DNA ) není na celé této věci nic divného.

Persefona byla tak krásná, že ji Hádes chtěl jen pro sebe a neměl jiné cesty, nežli ji unést k sobě do podsvětí. Tam jí dal kousnout granátového jablka, což znamenalo, že se už nesmí vrátit na svět ( kdo něco v podsvětí sní, už na svět nemůže )

Demeter truchlila tolik, že celá země přestala plodit, všude zavládla neúroda, a lidé přestávali dávat bohům obětiny.

Zeus tedy v rámci zachování rovnováhy mezi lidmi a bohy rozhodl tak, že Persefona bude po třičtvrtiny roku se svou matkou na Zemi, a po čtvrtinu roku, během zimy, se svým mužem v podsvětí.

A tak na jaře přichází Persefona na svět, ke své matce, a země ožívá, rostliny začnou pučet a kvést, zvířata se začnou pářit, celá příroda směřuje k novému životu.

To celé se překrývá s mýtem o bohyni Ostaře, což je germánská podoba bohyně Ištar Inanny ( opět vidíme univerzálnost toho, že Inanna znamená „všechny bohyně“ )

Ostara je bohyní jara, přicházející kolem jarní rovnodennosti, a přinášející plevu po zimě, novou energii, nový život, příslib úrody.

V jejím mýtu splývají bohyně plodnosti Demeter a její dcera Persefona tak trochu v jednu bytost, což dává smysl v tom, že všechny bohyně jsou odrazem původní velké Matky, Stvořitelky, ze které se vše rodí a jen se pak rozvrstvuje do různých legend a panteonů.

Je proto vždy nutné ctít jak samu Stvořitelku, tak i různé její podoby, tak jak je vidíme prolínat se |Kolem roku, které vyjadřuje jak koloběh přírody, tak i sestupy božstev do podsvětí a jejich návraty na svět. Legendy se často opakují, ať už je tím, kdo jde do podsvětí během zimy ženská bohyně, nebo mužský bůh, vždy se ale opakuje také znovuzrození během jara.

Zatímco s podzimní rovnodenností vše utichá, země se ukládá k zimnímu spánku, na jaře, s příchodem jarní rovnodennosti vše znovu začíná, po zimě se probouzí příroda opět k novému životu, a Kolo roku točí další svůj příběh.

Ať už v jarní rovnodennosti vidíme návrat Persefony či Ostary, nebo návrat mužského boha z podsvětí zpět ke své bohyni, poté, co na podzim musel zemřít, aby se na zimní slunovrat pět zrodil, všechny tyto legendy dávají jediný smysl – jaro, novou energii, nový život, nové začátky, nový příslib života. Koloběh je tak dlouhý jak sama tato planeta a skončí až s jejím zánikem.

To je jediná jistota všeho, že dokud vychází Slunce, příroda se bude opakovat v tomto rytmu, i přes snahy lidstva to měnit. Příroda je vždy tou veličinou, která vyhrává, lidstvo ji nedokázalo zkrotit a naopak tyhle snahy přírodu ovládat a tak ovládat božstva končí vždy porážkou lidí a katastrofami.

Plodnost, úrodu, oslavu nového života je vždy potřeba ctít, a tak i božstva, která ji představují.

Chceme li jíst, a vůbec existovat na této planetě, nesmíme bohyni plodnosti nijak podceňovat, je třeba ji ctít a uznávat její velikost.

V tyto dny, kdy přichází jarní rovnodennost, kdy nastupuje síla svátku Ostara ( já ho vnímám spíše jako egregor tohoto času nežli jako bytost ) je pro všechny dobré se s touto silou propojit, vnímat život, pulsující v rozkvétajících stromech a rostlinách kolem nás, v zemi, která se probouzí k životu, v delším dni i vlhkosti ve vzduchu, to vše ukazuje na fakt, že zima končí, jaro začíná a nové začátky jsou všude kolem nás.

Vejce jsou symbolikou nového života, a nemají nic společného s křesťanskými svátky, které ipět jen vyjadřují kopírování pohanských svátků a ceremonií.

Oslavy bohyně Demetér spočívaly i v prvním podávání „hostií“, které měly symbolizovat přijetí bohyně matky skrze jídlo, které díky úrodě máme.

To se potom samozřejmě hodilo církvi, která tento zvyk převzala jako požívání těla jejich falešné modly, o které tvrdí, že též na jaře povstala z mrtvých, což je jen vykradení starých mýtů o návratech bohů z podsvětí, kde si procházeli svou transformací, aby se na jaře mohli vrátit ve větší a obnovené síle.

Tyto mýty jsou starší než samotné lidstvo, vidíme je jak v přírodě, tak i na obloze v mytologii souhvězdí a každý vnímavý jedinec by tak měl cítit skutečnost a pravost těchto mýtů na vlastní kůži a ve všem, co je kolem nás.

Uctěme v tyto dny Demetér, Persefonu i svátek Ostary, návrat jara a nových začátků.

Jednoduchý obřad pro vyjádření díků a vděčnosti, spojený se zapálením svící a vyřčením našich přání k bohům by měl být součástí každého takového času.

Též se vždy hodí uctít bohyně plodnosti třeba uspořádáním zahrádky, péčí o rostliny, a obětními dárky v podobě přípitku a hostiny.

Samhain, čas mezi světy

Samhain je pohanský svátek, býval dříve označením celého měsíce listopadu. Z tohoto svátku vycházejí jak naše Dušičky, tak i americký Halloween. Byl to konec starého roku, počátek nového. Dle Kola roku odchází nyní Bůh od své Bohyně do podsvětí, aby se mohl znovu...

Kletby a odeklínání

Mnoho lidí se cítí být pod tlakem okolností, které nemohou ovlivnit, jakoby byli vláčeni něčím, co si třeba i vykládají jako nepřízeň osudu, věčnou smůlu, či to i pojmenují slovy: „Já jsem snad prokletý.“ A ano, někdy nebývají daleko od pravdy. Síla kletby, ať již...

Eros, prvotní síla lásky

Postavičky Amorků známe asi všichni, a na mnohé z nás, včetně mě a mých kolegyní, působí takovým tím tragikomickým a kýčovitým dojmem, kdy je vidět na Valentýkách v nás vzbuzuje spíše útrpný úsměv. Síla lásky, ta původní, tvořící a spojující je v mnohých potlačena a...

Květinový úplněk

Květnovému úplňku se říká Květinový dle toho, že jaro vrcholí a vše nám krásně kvete. Je to období mezi Beltainem a jarním slunovratem, období delších dnů a rozkvetlých stromů a zahrad, ač chladnější počasí těchto dnů dává ještě trochu stopku a je nebezpečím pro květy...

Luperkálie nebo Valentýn?

Zatímco pokřesťanštěný svět slaví svátek sv. Valentýna, my čarodějky známe jeho původní podobu, kterou je svátek Luperkalie ( Lupercalia ) Staří Římané slavili 15.2. založení Říma a přicházeli k jeskyni, kde měla vlčice kojit Romula a Rema, zde se konaly obětní...

Mabon, svátek podzimní rovnodennosti

Mabon je dalším z osmera velkých svátků Kol roku. Astronomicky připadá na čas kolem 22. září, a provází ho jev podzimní rovnodennosti, kdy dny i noci se dávají do souladu a vyváženosti, dny i noci jsou stejně dlouhé. Je to též svátek druhé sklizně, který následuje po...

Zeus a Héra

Zeus ( Jupiter ) , Nejvyšší bůh řeckořímských bájí a mýtů a jeho žena Héra ( Juno ) Zeus ( Jupiter ) je hlavním bohem řeckořímských bájí a mýtů, a valná většina těchto bájí se nějak točí právě kolem něj a jeho činů či jeho potomků a toho, co učinili oni. Vlastně se dá...

Beltain – noc ohňů

Tento tajemný večer má mnoho názvů. Čarodějnice, Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Beltain, Noc rozkoší nebo Noc ohňů – všechny tyto pojmy označují jeden a tentýž svátek, který je součástí kola roku. Jde o magický přechod mezi zimou a létem, kdy se slaví plodnost,...

Život moderní „čarodějnice“

Jaké to vlastně je, být čarodějkou či čarodějnicí, vědmou, kněžkou magie, vyznavačkou okultních věd v dnešní době? Rozhodně to, že se cítíte být čarodějnicí, neznamená, že byste měla žít mimo společnost a nevyužívat techniku či se stranit zábavy a moderního života....

Magická moudrost v pohádkách

Malé zamyšlení nad úspěšností magie lásky, a co nás učí pohádky o dodržování tabu. “Nesmíš se ohlédnout, ani s nikým tři dny promluvit,” dostává často za úkol hrdinka od čarodějnice. A jak to v pohádce bývá, tak si nemůže pomoci a dané slovo poruší… Včera jsme měly ve...